FC Voluntari-Astra 1-1. Giurgiuvenii au egalat pe final, apoi l-au pierdut pe Alibec, eliminat

FC Voluntari și Astra Giurgiu au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a 20-a a Ligii I. Pentru ilfoveni, este al patrulea punct adunat în ultimele trei etape, după victoria cu Hermannstadt, însă FC Voluntari rămâne ultima în Liga I. Astra are patru meciuri la rând fără înfrângere.

Robert Hodorogea a adus pe FC Voluntari în avantaj, imediat după pauză, cu primul său gol pentru echipa ilfoveană la care a sosit în vară de la Viitorul. Balaur a oferit pasa decisivă. Astra a egalat pe final, prin Belu-Iordache, din pasa lui Butean. Fundașul giurgiuvean mai înscrisese un gol în acest sezon, în urmă cu două etape. În prelungirile meciului, Denis Alibec a fost eliminat pentru o intrare dură.

În clasament, Astra este pe locul 5, cu 28 de puncte, iar FC Voluntari este pe 14, cu 12 puncte.

În etapa viitoare, FC Voluntari înfruntă în deplasare pe Poli Iași, iar Astra primește vizita lui Dinamo.

FC Voluntari – Astra Giurgiu 1-1 (0-0)
Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
Goluri: Hodorogea 50 / Belu-Iordache 85
FC Voluntari: Vâtcă – Bucurică, Balaur, Armaş (Hodorogea 34), Vlad – Căpăţână, Ricardinho – Deac (Pîrcălabu 65), Gadze (Kabasele 62), Gheorghe – Tudorie. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Astra Giurgiu: Lazar – Belu-Iordache, Cestor, Bejan, Radunovici (Bègue 46) – Roşu, Mrzljak – Butean, Llullaku, Alibec – Zoua (Buş 60). Antrenor: Costel Enache.
Cartonaşe galbene: Ricardinho 79 / Zoua 19, Mrzljak 77.
Cartonaş roşu: Alibec 90+3.
Arbitru: Ionuț Coza (Cernica-Ilfov).