România a pierdut duelul cu Rusia, din semifinalele Europeanului feminin de handbal

România a ratat calificarea în finala Campionatului European feminin de handbal, fiind învinsă în penultimul act de Rusia. A fost o victorie clară a campioanei olimpice, scor 28-22. Meciul a avut loc la Paris.

Fără Cristina Neagu, accidentată în ultimul meci din faza grupelor, România a început meciul în forță, conducând cu 2-0 și 3-1, apoi desprinzându-se la trei goluri, scor 9-6 și 11-8. Rusia a revenit, a egalat la 12-12, apoi a condus la pauză cu 16-15. Repriza secundă a fost una modestă pentru echipa țării noastre care a înscris doar șapte goluri, având o perioadă de zece minute fără gol marcat. Rusia s-a desprins la 19-15, apoi la 27-19.

Ana Viahireva, autoare a 13 goluri, a fost cea mai bună jucătoare a meciului.

Din tabăra României, Ana-Maria Dragut a marcat patru goluri, iar Eliza Buceschi, Crina Pintea și Gabriela Perianu au înscris câte trei.

Astfel, România va juca duminică în finala pentru locul trei.

În cealaltă semifinală se înfruntă țara gazdă a turneului, Franța, și Olanda, vicecampioana ediției precedente.