Sporturi de iarnă

Dorothea Wierer a obținut la Hochfilzen a cincea victorie a carierei în Cupa Mondială

Italianca Dorothea Wierer s-a impus în cursa de sprint programată la Hochfilzen, în Austria, în Cupa Mondială de biatlon. Este a cincea victorie a carierei pentru biatlonista în vârstă de 28 de ani, prima din acest sezon și prima într-o probă de sprint.

Wierer a avut o țintă ratată în poligon și a încheiat traseul în 21 de minute, patru secunde și nouă zecimi. Pe locul secund, la doar șase zecimi de învingătoare, s-a clasat Kaisa Makarainen din Finlanda, care de asemenea a ratat o țintă. Iar rusoaica Ekaterina Iurlova-Percht a încheiat cursa fără vreo ratare în poligon, dar a avut un timp cu 24,4 secunde mai slab față de cel al învingătoarei și a ocupat locul trei. De trei sezoane nu mai urcase rusoaica pe un podium în Cupa Mondială.

În clasamentul sezonului, Wierer ocupă prima poziție, cu 204 puncte, urmată de Makarainen care a adunat 185 de puncte.

Primele 60 de participante în clasamentul de la sprint obțin calificarea pentru cursa de pursuit, programată sâmbătă. Iar duminică va avea loc o cursă de ștafetă.