România trece de Spania și rămâne în cursa spre semifinalele Europeanului de handbal feminin

România a trecut de Spania cu 27-25, la Nancy, în Grupa II din faza principală a Campionatului European de handbal feminin, competiție găzduită de Franța. România rămâne pe locul 2 în clasamentul grupei, la egalitate de puncte cu liderul Olanda. Însă calificarea în semifinale se va decide în ultima etapă din grupă când România va înfrunta Ungaria.

Spania a condus în permanență în prima repriză, având 2-0, apoi 6-1 și 8-3. România s-a apropiat la 8-6, iar la pauză, scorul era 12-10 pentru iberice. România a egalat la 15-15, apoi a condus prima dată în meci, scor 16-15. Spania a revenit în avantaj, scor 17-16, însă a urmat o serie de patru goluri ale echipei noastre care s-a desprins la 20-17 și nu a mai cedat conducerea până la final.

Cristina Neagu a marcat șapte goluri, iar Crina Pintea a înscris de șase ori pentru România.

Spania rămâne pe ultima poziție în grupă, fără vreun punct și fără șanse de a merge în semifinale.

Miercuri, de la ora 19, România înfruntă Ungaria, un egal fiind suficient pentru echipa țării noastre în ceea ce privește calificarea în careul de ași.