Sporturi de iarnă

Kaisa Makarainen a câștigat sprintul de la Pokljuka, în Cupa Mondială de biatlon

Finlandeza Kaisa Makarainen a fost cea mai rapidă în cursa feminină de sprint de la Pokljuka, în Cupa Mondială de biatlon.

După dezamăgirea din urmă cu două zile, când a încheiat doar pe locul 30 cursa individuală, Makarainen a concurat excelent la sprint, neavând vreo ratare în poligon și fiind printre cele mai rapide la deplasarea pe schiuri. Timpul ei la final a fost 20:08.1.

Pe locul doi s-a clasat Dorothea Wierer din Italia care de asemenea a tras fără greșeală și a avut un timp cu 14,8 secunde mai slab față de învingătoare.

Franțuzoaica Justine Braisaz a ocupat poziția a treia, cu un timp cu 42,1 secunde inferior celui al finlandezei de pe primul loc.

Pentru Makarainen, este a 24-a victorie a carierei în Cupa Mondială.

Primele 60 în clasamentul de la sprint se califică pentru cursa de pursuit, programată duminică.