Hermannstadt-Dinamo 1-1. Bucureștenii nu găsesc în continuare drumul spre victorie

FC Hermannstadt și Dinamo București au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a 19-a a Ligii I. Meciul disputat la Târgu Mureș a avut loc pe un teren inundat pe alocuri după ploile torențiale din ultima vreme. Dinamo are cinci meciuri la rând fără victorie și un singur succes în ultimele 13 runde.

Dinamo a condus după golul marcat de Sergiu Hanca, la o gafă a portarului Căbuz. Hanca a trimis mingea din lateral, balonul a sărit din gazon și a ajuns în poartă, iar Căbuz a rămas neclintit. Este primul gol stagional al lui Hanca, acesta nu mai marcase din luna mai. În minutul 14, Company putea egala, dar Muțiu a respins în lateral. Egalarea a venit în minutul 32, când Pamfile a centrat, iar Petrișor Petrescu a deviat în plasă de lângă Popovici. Petrescu mai înscrisese un gol în acest sezon, în urmă cu o săptămână. În minutul 60, Daniel Popa a șutat din careu, dar mingea a trecut foarte aproape de poartă. Iar în minutul 82, Căbuz a prins mingea șutată de Montini. În fine, la ultima fază a meciului, Dinamo a ratat o ocazie uriașă, Popescu trimițând în bară.

În clasament, Hermannstadt este pe locul 8, cu 22 de puncte, iar Dinamo ocupă locul 11, cu 19 puncte.

În etapa viitoare, Hermannstadt înfruntă în deplasare pe Gaz Metan Mediaș, iar Dinamo întâlnește acasă pe Universitatea Craiova.

FC Hermannstadt – Dinamo București 1-1 (1-1)
Stadion: Trans-Sil (Târgu Mureș)
Goluri: Petrescu 32 / Hanca 9
Hermannstadt: Căbuz – Company, Pîrvulescu (Pamfile 16), Mijuskovici, Stoica, Tătar – Dumitriu, Dâlbea, Petrescu (Nkololo 75) – Blănaru (Antonov 63), Tsoumou. AntrenorVasile Miriuţă.
Dinamo: Muțiu – Sorescu, Popescu, Grigore, Popovici – Hanca (Neicuţescu 80), Cooper, Aït-Atmane, Salomao – Zenke (Popa 56), Montini (Axente 84). Antrenor: Mircea Rednic.
Cartonașe galbene: Popa 63, Aït-Atmane 89
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei).