CFR Cluj-Gaz Metan 2-2. Liderul se împiedică, dar salvează un punct după ce Gazul a avut 2-0

CFR Cluj și Gaz Metan Mediaș au încheiat la egalitate, 2-2, într-un meci din etapa a 19-a a Ligii I. Campioana pune astfel capăt unei serii de trei victorii consecutive, dar continuă perioada fără înfrângere, ajungând la 12 meciuri la rând fără eșec. De cealaltă parte, Gaz Metan are trei remize și o înfrângere în ultimele patru etape.

Gaz Metan a condus din minutul 13, când Fofana a centrat, Arlauskis a scăpat mingea, iar Ely Fernandes a împins-o în plasă. Este al doilea gol stagional al atacantului capverdian, primul din septembrie încoace. CFR a început cursa după egalare, iar Păun a reluat puțin alături în minutul 15, Camora a șutat în Pleșca în minutul 18, iar Țucudean a trimis în plasa laterală în minutul 23. Medieșenii s-au desprins pe tabelă după reușita lui Antoni Ivanov, bulgarul marcând primul său gol în Liga I, cu un șut la colțul lung. Imediat, CFR l-a pierdut și pe Moutinho, accidentat, dar Billel Omrani, intrat în locul portughezului, a redus din diferență înainte de pauză, cu un șut în diagonală de la 16 metri.

Gaz Metan a rămas în inferioritate numerică în minutul 63, când Trif a primit al doilea cartonaș galben. Însă chiar și cu un jucător în plus, CFR nu și-a mai creat ocazii clare de gol, reușind să marcheze o singură dată până la final. Același Omrani a înscris golul egalizator, în minutul 87, când a profitat de o pasă moale a lui Cristea spre propriul portar și l-a învins pe Pleșca. Omrani are cinci goluri în acest sezon. În prelungiri, CFR a primit un penalti după un fault asupra lui Culio, dar argentinianul a ratat lovitura de pedeapsă, trimițând în bară.

În clasament, CFR Cluj este lider, cu 40 de puncte, șase în plus față de a doua clasată, FCSB. Gaz Metan urcă pe locul 5, cu 28 de puncte.

În etapa viitoare, CFR Cluj înfruntă în deplasare pe Viitorul, iar Gaz Metan întâlnește acasă pe Hermannstadt.

CFR Cluj – Gaz Metan Mediaș 2-2 (1-2)
Stadion: Dr.Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Goluri: Omrani 43, 87 / Fernandes 12, Ivanov 32
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureşan, Camora – Moutinho (Omrani 32), Bordeianu, Culio – Deac (Ioniţă 44), Ţucudean (Petrila 46), Păun. Antrenor: Toni Conceicao.
Gaz Metan: Pleşca – Creţu, Diallo, Cristea, Trif – Fofana, Luis Aurelio – Olaru (Chamed 40), Ivanov (Yazalde 73), Ely Fernandes – Fortes (Romeo 66). Antrenor: Mihai Teja.
Cartonașe galbene: Păun 7, Culio 58, Vinicius 83 / Trif 62, 64, Luis Aurelio 88
Cartonaș roșu: Trif 64.
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti).