Sporturi de iarnă

Iulia Djima a obținut prima victorie a carierei în Cupa Mondială de biatlon

Ucraineanca Iulia Djima s-a impus în cursa individuală-15 km de la Pokljuka, în Slovenia, în Cupa Mondială de biatlon. Este prima victorie a carierei pentru biatlonista în vârstă de 28 de ani.

Djima a spart toate cele 20 de ținte în poligon și a fost cronometrată în 43:06.6.

Pe locul doi a încheiat poloneza Monika Hojnisz, de asemenea la cel mai bun rezultat al carierei. În ciuda unei ratări în poligon, echivalentul unui minut de penalizare, Hojnisz a avut un timp cu doar 5,9 secunde mai slab față de cel al învingătoarei. Cehoaica Marketa Davidova a încheiat pe locul trei, bifând primul podium al carierei. Și Davidova a avut o țintă ratată, iar timpul ei a fost cu 16,5 secunde mai slab față de cel al ucrainencei.

În competiție nu a fost prezentă nicio româncă.

Următoarea etapă feminină a sezonului este o cursă de sprint, sâmbătă, tot la Pokljuka.