Concordia-U.Craiova 1-3. Craiovenii reintră în lupta pentru locul doi

Universitatea Craiova a învins în deplasare pe Concordia Chiajna cu 3-1, în epilogul etapei a 18-a a Ligii I. Craiovenii au profitat astfel de pașii greșiți ai echipelor din față, FCSB și Viitorul, fiind acum la doar două puncte de bucureștenii aflați pe locul doi în clasament și la un punct de Viitorul, ocupanta poziției a treia. Universitatea are șase victorii în ultimele zece etape și o singură înfrângere în această perioadă. De cealaltă parte, Concordia a suferit a treia înfrângere la rând și are șapte meciuri consecutive fără victorie.

Andrei Marc a comis un henț în careu în minutul 23, iar bosniacul Elvir Koljici a transformat penaltiul acordat, înscriind a noua oară în acest sezon. Adrian Ropotan a egalat doar trei minute mai târziu, cu o lovitură de cap, la o centrare a lui Gorobsov, acesta fiind primul gol pentru Concordia marcat de mijlocașul în vârstă de 32 de ani. Cristian Bărbuț a readus pe oaspeți în avantaj, cu un șut din marginea careului mic. Bărbuț nu mai marcase în campionat din luna februarie. Iar Alexandru Cicâldău a stabilit scorul final încă din minutul 39, cu un șut din careu. Cicâldău mai marcase un singur gol în acest sezon al Ligii I.

În clasament, U.Craiova ocupă locul 4, cu 32 de puncte. Concordia este pe 13, cu 17 puncte.

În etapa viitoare, Concordia înfruntă în deplasare pe Astra, iar U.Craiova primește vizita lui FC Voluntari.

Concordia Chiajna – Universitatea Craiova 1-3 (1-3)
Stadion: Concordia (Chiajna)
Goluri: Ropotan 27 / Koljici 24-penalti, Bărbuț 32, Cicâldău 39
Concordia Chiajna: Caparco – Albu, Leca, Marc, Fota (Deaconu 36) – Grădinaru (Batin 66), Gorobsov, Ropotan, Prepeliță, Măzărache (Nivaldo 37) – Guessan. Antrenor: Dorinel Munteanu.
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Tiago Ferreira, Kelici, Bancu – Mateiu, Fedele – Bărbuț (Meza Colli 79), Cicâldău, Mihăilă (Nuno Rocha 68) – Koljici (Bic 89). Antrenor: Devis Mangia.
Cartonașe galbene: Gorobsov 64, Ropotan 84 / Tiago Ferreira 58, Koljici 67.
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti).