Sepsi-FCSB 4-2. Covăsnenii marchează pentru prima dată patru goluri într-un meci din Liga I

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins cu 4-2 pe FCSB, într-o partidă din etapa a 18-a a Ligii I. Este pentru prima dată când Sepsi înscrie patru goluri într-o partidă din primul eșalon. De cealaltă parte, FCSB nu mai încasase patru goluri într-un meci din campionat din luna mai 2013, când era învinsă acasă de Viitorul cu 5-2.

Sepsi a început ofensiv partida și în minutul 4 Vașvari a reluat spre poartă cu capul, dar Bălgrădean a intervenit. În minutul 18, Teixeira a șutat, dar pe direcția lui Fejer. După jumătate de oră de joc, Teixeira a fost înlocuit, din cauza unor probleme musculare. Sepsi a deschis scorul, pe contraatac, prin Gabriel Vașvari, din pasa lui Florin Ștefan. Al doilea gol marcat de Vașvari în acest sezon și primul înscris vreodată de Sepsi în poarta bucureștenilor. Doar patru minute mai târziu, rolurile s-au inversat, Ștefan marcând cu călcâiul, din centrarea lui Vașvari. O singură dată mai marcase Florin Ștefan în actuala stagiune.

În minutul 52, Vașvari a fost faultat în careu, iar malianul Ibrahima Tandia a transformat penaltiul acordat, ducând scorul la un neverosimil 3-0. Africanul a înscris a opta oară în această campanie. FCSB a redus din diferență prin Florinel Coman, la al șaptelea gol stagional, cu o lovitură de cap, la centrarea lui Benzar. Tandia putea face dubla în minutul 74, dar șutul său a fost blocat de Bălgrădean. Raul Rusescu a relansat partida în minutul 88, când a marcat din lovitură liberă, punctând pentru a doua oară în acest sezon, dar abia intrat pe teren, ghanezul Joseph Mensah a închis meciul cu a doua sa reușită stagională.

În clasament, FCSB rămâne pe locul 2, cu 34 de puncte, dar este la cinci puncte de liderul CFR Cluj. Sepsi a urcat pe locul 5, cu 27 de puncte.

În etapa viitoare, Sepsi înfruntă acasă pe FC Botoșani, iar FCSB primește vizita echipei Viitorul Constanța.

Sepsi Sfântu Gheorghe – FCSB 4-2 (2-0)
Stadion: Municipal (Sfântu Gheorghe)
Goluri: Vașvari 32, Ștefan 36, Tandia 53-penalti, Mensah 90+4 / Coman 61, Rusescu 88
Sepsi: Fejer – Moura, Viera, Jovanovici, Sato (Drăghici 73) – Velev, Rus – Nouvier, Vașvari (Simonovski 70), Ștefan – Tandia (Mensah 90+3). Antrenor: Eugen Neagoe.
FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planici, Bălașa, Junior Morais – Nedelcu (Coman 46), Filip – Teixeira (Roman 30), Man (Rusescu 60), Tănase – Gnohéré. Antrenor: Nicolae Dică.