Gaz Metan-Viitorul 2-2. Medieșenii au smuls un punct pe final, deși au jucat în zece din minutul 38

Gaz Metan Mediaș și Viitorul Constanța au încheiat la egalitate, 2-2, într-un meci din etapa a 18-a a Ligii I. Viitorul are șase meciuri la rând fără înfrângere, în vreme ce Gaz Metan are trei partide consecutive fără victorie.

Gaz Metan a condus după un autogol al lui Srdjan Luchin care a trimis în proprie poartă la o centrare a lui Bușu. Doar șapte minute a durat însă avantajul gazdelor, Viitorul egalând prin Denis Drăguș, ajuns la al cincilea gol stagional. Hagi i-a pasat lui Voduț care a trimis pentru Drăguș în centrul careului și atacantul Viitorului a înscris pe lângă Pleșca. În minutul 38, Marius Constantin a văzut direct cartonașul roșu după ce l-a lovit cu cotul în figură pe Luchin. Viitorul a trecut în avantaj în minutul 74, De Nooijer a centrat pentru Lyes Houri și francezul a înscris al doilea gol stagional. Însă în minutul 89, la un corner, Olaru a trimis cu capul în fața porții, iar Yazalde a introdus mingea în plasă tot cu capul. Portughezul mai marcase un singur gol în acest sezon.

În clasament, Viitorul este pe locul 3, cu 33 de punct. Gaz Metan ocupă locul 5, cu 27 de puncte.

În etapa viitoare, Gaz Metan înfruntă în deplasare pe CFR Cluj, iar Viitorul întâlnește tot în deplasare pe FCSB.

Gaz Metan Mediaș – Viitorul Constanța 2-2 (1-1)
Stadion: Gaz Metan (Mediaș)
Goluri: Luchin 25-autogol, Yazalde 89 / Drăguș 32, Houri 74
Gaz Metan: Pleșca – Crețu, Diallo, Constantin, Bușu – Cristea, Luis Aurelio – Romeo (Yazalde 77), Olaru (Buziuc 90+2), Ely Fernandes – Fortes (Trif 42). Antrenor: Mihai Teja.
Viitorul: Cojocaru – Mailson (Ciobanu 46), Luchin (Achim 46), Ghiță, De Nooijer – Artean, Băluță, Vînă – Hagi, Voduț, Drăguș (Houri 69). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Cartonașe galbene: Fortes 41 / De Nooijer 44, Voduț 80, Băluță 83, Ghiță 87.
Cartonaș roșu: Constantin 38.
Arbitru: Cătălin Popa (Pitești).