Dinamo-CFR Cluj 0-3. Campioana continuă să domine clasamentul Ligii I

CFR Cluj a învins în deplasare pe Dinamo București cu 3-0, într-un meci din etapa a 18-a a Ligii I. Este a treia victorie consecutivă pentru clujeni și a șaptea în ultimele opt etape, campioana mărind din nou avansul în fruntea clasamentului. Clujenii nu au primit vreun gol în ultimele patru etape. De cealaltă parte, Dinamo suferă al doilea eșec consecutiv și are patru meciuri la rând fără victorie. „Câinii roșii” au o singură victorie în ultimele 12 runde.

Adrian Păun-Alexandru a deschis scorul, în minutul 35, cu un șut din unghi, mingea trecând printre Penedo și bară. Mijlocașul român mai marcase un singur gol în acest sezon. În minutul 49, Țucudean a fost faultat în careu de Katsikas, iar Juan Emmanuel Culio a transformat penaltiul acordat, înscriind al treilea gol stagional. Iar George Țucudean a stabilit scorul final, din pasa lui Culio, ajungând la 12 goluri în această campanie.

În clasament, CFR Cluj este lider, cu 39 de puncte, iar Dinamo ocupă locul 11, cu 18 puncte.

În etapa viitoare, Dinamo înfruntă în deplasare pe Hermannstadt, iar CFR primește vizita echipei Gaz Metan Mediaș.

Dinamo București – CFR Cluj 0-3 (0-1)
Stadion: Dinamo (București)
Goluri: Păun 35, Culio 51-penalti, Țucudean 84
Dinamo: Penedo – Sorescu, Popescu, Katsikas, Grigore – Zenke (Hanca 76), Aït-Atmane, Gomelt, Nistor (Montini 46), Salomao (Moldoveanu 70) – Popa. Antrenor: Mircea Rednic.
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureșan, Camora – Djokovici, Bordeianu (Lang 85), Culio – Deac, Țucudean (Costache 90), Păun (Moutinho 76). Antrenor: Toni Conceicao.
Cartonașe galbene: Popa 22, Zenke 27, Nistor 40, Gomelt 56 / Djokovici 31, Țucudean 38, Bordeianu 44.
Arbitru: Marius Avram (București).