Handbal

România trece de Germania și se califică în grupele principale la Campionatul European

Echipa națională feminină de handbal a României a obținut a doua victorie din tot atâtea partide, în Grupa D la Campionatul European găzduit de Franța. După succesul în fața Cehiei, selecționata țării noastre a trecut acum de Germania, scor 29-24.

România a condus în permanență în partida de la Brest, având 3-0 în start, apoi 5-1. Diferența a ajuns și la cinci goluri, scor 12-7. La pauză, echipa țării noastre a condus cu 14-11. În repriza secundă, România a avut chiar și nouă goluri avans, scor 25-16, și în ciuda unei serii bune a Germaniei, care a avut un parțial de 7-2, România a gestionat bine finalul și a câștigat fără emoții.

Eliza Buceschi a fost cea mai bună marcatoare din tabăra României, cu șapte goluri, iar Cristina Neagu a înscris de cinci ori. De la Germania, Behnke a marcat nouă goluri.

România conduce în Grupa D și nu mai poate pierde calificarea în grupele principale, acolo unde merg primele trei clasate în fiecare grupă din prima fază a competiției.

În ultimul meci din Grupa D, România înfruntă Norvegia, pe 5 decembrie.