FCSB-Gaz Metan 2-1. Meci cu două eliminări, câte una de fiecare parte

FCSB a învins pe Gaz Metan Mediaș cu 2-1, într-un meci din etapa a 17-a a Ligii I. FCSB a fost considerată gazdă, dar deoarece Arena Națională este închisă pentru refacerea gazonului, meciul s-a disputat la Pitești. FCSB are cinci meciuri la rând fără înfrângere, dintre care patru victorii. Gaz Metan a pierdut prima partidă după patru jocuri fără eșec.

Junior Morais a scăpat de o eliminare încă din minutul 7. Brazilianul primise un galben în minutul 3 și a mai comis un nou fault, dar a fost iertat. Fofana a fost aproape de gol în minutul 8, dar Bălgrădean a prins. Portarul bucureștenilor a fost la post și în minutul 20, la șutul lui Carlos Fortes. Iar în minutul 33, Bălgrădean a prins mingea reluată din foarfecă de Ely Fernandes. Gaz Metan a rămas în inferioritate numerică în minutul 38, când Ivanov nu a fost iertat de al doilea cartonaș galben. Imediat, FCSB a profitat de avantaj și a deschis scorul prin Dennis Man, după un un-doi cu Roman. Man are șase goluri în acest sezon și marcase și etapa precedentă.

În minutul 52, Marius Constantin l-a faultat pe Florin Tănase în marginea careului, iar FCSB a primit un penalti, transformat tot de Tănase, la a șasea reușită stagional. Este al treilea meci la rând în care Tănase marchează. Chiar și cu un jucător mai puțin, Gaz Metan a redus din diferență. Crețu a centrat, Olaru a trimis în fața porții, iar portughezul Carlos Fortes a marcat, ajungând la cinci goluri în acest sezon. Iar în minutul 69, s-a restabilit egalitatea numerică pe teren. Moruțan a primit direct cartonașul roșu după ce l-a călcat pe Marius Constantin. FCSB se putea desprinde pe final, dar Tănase a trimis alături în minutul 77 după ce a rămas singur cu Pleșca, iar în minutul 80, a șutat în portarul medieșean.

FCSB a revenit pe locul doi în clasament, cu 34 de puncte, la două puncte în urma liderului CFR Cluj. Gaz Metan Mediaș ocupă locul 5, cu 26 de puncte.

În etapa viitoare, FCSB înfruntă în deplasare pe Sepsi, iar Gaz Metan primește vizita Viitorului.

FCSB – Gaz Metan Mediaș 2-1 (1-0)
Stadion: Nicolae Dobrin (Pitești)
Spectatori: 3.245
Goluri: Man 41, Tănase 53-penalti / Fortes 63
FCSB: Bălgrădean – R.Benzar, Planici, Bălașa, Stan – Nedelcu, Junior Morais (Filip 46) – Roman (Moruţan 65), Man, Coman (Teixeira 76) – Tănase. Antrenor: Nicolae Dică.
Gaz Metan: Pleșca – Crețu, Constantin, Cristea, Bușu – Fofana, Luis Aurelio – Olaru (Trif 82), Ivanov, Ely Fernandes (Chamed 79) – Fortes (Yazalde 82). Antrenor: Mihai Teja.
Cartonașe galbene: Junior Morais 4, Bălașa 34, Nedelcu 83 / Ivanov 9, 37, Constantin 26, Crețu 56, Bușu 79, Chamed 83, Luis Aurelio 88, Fofana 90+2
Cartonașe roșii: Moruțan 69 / Ivanov 37