Hermannstadt-Concordia 2-1. Sibienii se apropie de zona playoff-ului

FC Hermannstadt a învins acasă pe Concordia Chiajna cu 2-1, într-un meci din etapa a 17-a a Ligii I. Este a patra victorie în ultimele cinci etape pentru echipa sibiană care se apropie la doar trei puncte de zona playoff-ului. De cealaltă parte, Concordia are șase meciuri la rând fără victorie.

Sibienii au deschis scorul după doar patru minute trecute din meciul de la Târgu Mureș, mijlocașul Petrișor Petrescu marcând cu un șut din careu, primul său gol în Liga I. Alexandru Dandea a dublat avantajul gazdelor, cu o lovitură de cap, la centrarea din lovitură liberă a lui Petrescu. Este primul gol pe care Dandea îl marchează pentru Hermannstadt, echipă la care a sosit în vară, de la Astra. În minutul 43, Măzărache a fost faultat în careu de Company, iar Paul Batin a transformat lovitura de pedeapsă acordată, reușind al patrulea gol stagional.

În clasament, Hermannstadt este pe locul 7, cu 21 de puncte, iar Concordia ocupă poziția a 13-a, cu 17 puncte.

În etapa viitoare, Hermannstadt înfruntă în deplasare pe FC Voluntari, iar Concordia primește vizita Universității Craiova.

FC Hermannstadt – Concordia Chiajna 2-1 (2-1)
Stadion: Trans-Sil (Târgu Mureș)
Goluri: Petrescu 4, Dandea 28 / Batin 45-penalti
Hermannstadt: Căbuz – Tătar, Pîrvulescu, Dandea, Stoica, Company – Petrescu (Serediuc 88), Dâlbea, Dumitriu (Mijuskovici 75) – Blănaru (Rusu 64), Tsoumou. Antrenor: Vasile Miriuţă.
Concordia: Greab (Caparco 46) – Albu (Deaconu 86), Leca, Marc, Fota – Ropotan, Prepeliţă (Cristescu 67) – Grădinaru, Gorobsov, Măzărache – Batin. Antrenor: Dorinel Munteanu.
Cartonaşe galbene: Ropotan 51, Marc 79.
Arbitru: Lucian Rusandu (Sf.Gheorghe).