CFR Cluj-Voluntari 5-0. Campioana distruge ultima clasată. Țucudean a reușit o triplă

CFR Cluj a învins cu 5-0 pe FC Voluntari, în etapa a 17-a din Liga I. Este cea mai clară victorie înregistrată în actualul sezon al campionatului, depășind precedentul record, un 5-1 înregistrat în două rânduri, la meciurile Voluntari-U.Craiova și Botoșani-CFR Cluj, de fiecare dată în favoarea oaspeților.

CFR a atacat încă din start și a ratat câteva ocazii de gol prin Deac, Țucudean sau Vinicius, înainte să deschidă scorul, în minutul 26. Omrani a centrat pe jos, iar George Țucudean a trimis cu latul în plasă. În prelungiri, CFR a mai avut un gol, anulat eronat. Țucudean a centrat pentru Omrani, aflat în poziție regulamentară, francezul a trimis în plasă, dar faza a fost oprită pentru ofsaid. Țucudean a făcut dubla în minutul 56, cu un lob peste Vâtcă, iar în minutul 62 și-a completat hattrick-ul. Atacantul clujean a ajuns la 11 goluri în acest sezon și conduce în clasamentul golgheterilor. Cristian Manea a dus scorul la 4-0, fundașul în vârstă de 21 de ani marcând primul său gol pentru CFR, iar Valentin Costache a înscris de asemenea primul gol în tricoul echipei clujene, stabilind scorul final, 5-0.

În clasament, CFR este lider, cu 36 de puncte, iar Voluntari este ultima, cu doar opt puncte.

În etapa viitoare, CFR Cluj înfruntă în deplasare pe Dinamo, iar FC Voluntari întâlnește pe Hermannstadt.

CFR Cluj – FC Voluntari 5-0 (1-0)
Stadion: Dr.Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Goluri: Țucudean 26, 56, 62, Manea 85, Costache 89
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Lang, Camora – Djokovici, Bordeianu – Omrani (Tambe 86), Deac, Păun (Costache 75) – Țucudean (Ioniță 79). Antrenor: Toni Conceicao.
FC Voluntari: Vâtcă – Ricardinho, Hodorogea, Armaș, Bucurică – Răuță, Căpățînă – Deac (Gheorghe 71), Malfleury (Kabasele 59), Vlad – Tudorie (Gadze 83). Antrenor: Cristiano Bergodi.
Cartonașe galbene: Omrani 10 / Răuță 53.
Arbitru: George Găman (Craiova).