Formula 1

Hamilton a câștigat Grand Prixul Abu Dhabi. La ultima cursă în Formula 1, Alonso a fost pe 11

Britanicul Lewis Hamilton s-a impus în ultima etapă a sezonului în Formula 1, Grand Prixul Abu Dhabi. Deja câștigător al titlului suprem în acest sezon, Hamilton a bifat a 11-a victorie stagională, iar de-a lungul carierei are 73 de victorii.

Germanul Sebastian Vettel a sosit al doilea, iar olandezul Max Verstappen a completat podiumul.

Spaniolul Fernando Alonso, dublu campion mondial, aflat la ultima cursă din carieră în Formula 1, a ocupat locul 11.

Cursa a început cu un accident grav în care a fost implicat Nico Hulkenberg. În turul întâi, germanul a acroșat mașina lui Romain Grosjean, monopostul lui Hulkenberg ridicându-se de la sol și rostogolindu-se în cauciucurile de protecție de pe marginea circuitului. Imediat un incendiu a apărut la monopost, dar comisarii de pistă s-au mișcat repede și l-au stins, apoi au readus mașina pe roți, iar Hulkenberg a ieșit singur din cockpit.