Concordia-CFR Cluj 0-1. Ardelenii își măresc avansul în fruntea clasamentului

Campioana CFR Cluj a învins în deplasare pe Concordia Chiajna cu 1-0, într-un meci din etapa a 16-a a Ligii I. Este a cincea victorie în ultimele șase etape pentru echipa ardeleană care are acum cinci puncte avans în fruntea clasamentului. În schimb, Concordia are cinci meciuri la rând fără victorie.

Croatul Damjan Djokovici a marcat unicul gol al meciului, la jumătatea primei reprize, din pasa lui Adrian Păun-Alexandru. Mijlocașul în vârstă de 28 de ani marcase ultima dată în Liga I în luna mai. CFR a încheiat meciul cu un jucător mai puțin pe teren, Juan Emmanuel Culio fiind eliminat în prelungiri.

CFR Cluj este pe primul loc, cu 33 de puncte. Concordia ocupă locul 11, cu 17 puncte.

În etapa viitoare, Concordia înfruntă în deplasare pe Hermannstadt, iar CFR Cluj primește vizita echipei FC Voluntari.

Concordia Chiajna – CFR Cluj 0-1 (0-1)
Stadion: Concordia (Chiajna)
Gol: Djokovici 23
Concordia Chiajna: Greab – Bărboianu (Măzărache 74), Albu, Marc, Fota – Gorobsov, Prepeliță – Grădinaru, Cristescu (Deaconu 79), Panait – Batin (Guessan 68). Antrenor: Dorinel Munteanu.
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureșan, Camora – Djokovici, Culio – Omrani (Ioniță 75), Deac, Păun (Bordeianu 67) – Țucudean (Lang 90+5) Antrenor: Toni Conceicao.
Cartonașe galbene: Cristescu 39, Guessan 90+1 / Culio 7, 90+3.
Cartonaș roșu: Culio 90+3.
Arbitru: Sebastian Colțescu (Craiova).