România a câștigat meciul cu Finlanda din ultima etapă a preliminariilor EuroBasket 2019, dar ratase deja calificarea

Echipa națională feminină de baschet a României a obținut o victorie cu 71-60 în fața Finlandei, la Cluj-Napoca, în ultima etapă din Grupa E a preliminariilor pentru Campionatul European din 2019. În ciuda victoriei, România încheie grupa pe locul trei și ratează calificarea la turneul final.

Finlanda a condus timp de trei sferturi, dar echipa țării noastre a revenit în ultimele zece minute și a câștigat clar.

Gabriela Mărginean a fost cea mai bună jucătoare a partidei, cu 25 de puncte marcate.

România a câștigat două partide dintre cele jucate în grupă, ambele contra Finlandei, fiind însă învinsă de Franța și Slovenia în celelalte meciuri.

Franța și Slovenia se înfruntă în meci direct pentru prima poziție, care duce la turneul final. Și șase dintre cele opt echipe de pe locurile secunde vor promova la competiția din 2019, din Letonia și Cehia.