Polo pe apă

Steaua a pierdut și al treilea meci jucat în grupele Ligii Campionilor la polo pe apă

Campioana României la polo pe apă, Steaua București, a fost învinsă în deplasare de echipa maghiară Eger, în Grupa A din Liga Campionilor la polo pe apă, scor 13-9. Steaua pierduse și primele două meciuri jucate în grupă, cu Brescia și Ferencvaros.

În meciul cu Eger, Steaua a reușit să joace de la egal la egal cu adversara timp de două sferturi, la pauza mare fiind 5-4 pentru gazde. Însă Eger a marcat patru goluri la rând în primele trei minute și jumătate din sfertul trei și a avut 10-5 la finalul sfertului, soarta partidei fiind astfel decisă înainte de ultimele opt minute.

Tudor Fulea a fost cel mai bun marcator de la Steaua, cu patru goluri.

În clasamentul grupei, Eger a urcat pe locul 4, cu șase puncte. Steaua ocupă locul 7, fără vreun punct. Primele patru clasate promovează în faza următoare.

În runda următoare, Steaua înfruntă în deplasare formația italiană Pro Recco, cea mai titrată echipă din istoria Ligii Campionilor, cu opt trofee câștigate, cel mai recent în 2015, și finalistă a ediției 2017-18, când a pierdut ultimul act în fața lui Olympiacos.