Echipa masculină de tenis de masă a fost învinsă în Slovenia, în preliminariile Europeanului din 2019

Echipa masculină a României a pierdut cu 3-0 partida disputată contra Sloveniei, la Murska Sobota, în Grupa A din preliminariile pentru Campionatul European de tenis de masă din 2019.

Darko Jorgici l-a învins pe Cristian Pletea cu 3-1 (14-12, 11-6, 6-11, 11-6), Deni Kozul a trecut de Ovidiu Ionescu cu 3-0 (11-8, 11-7, 11-9), iar Jan Zibrat s-a impus cu 3-2 (8-11, 7-11, 11-9, 14-12, 11-5) în fața lui Hunor Szocs.

România a suferit a treia înfrângere din tot atâtea meciuri jucate în grupă, pierzând și partida tur contra Sloveniei, cu 3-2, la București, și duelul din deplasare cu Belgia, tot cu 3-0.

În clasamentul grupei, Slovenia este lider, cu opt puncte, având deja asigurată calificarea la turneul final. Belgia este a doua, cu patru puncte, iar România ocupă locul trei, cu trei puncte. Poziția secundă duce de asemenea la turneul final, iar locul trei duce în baraj.

În ultima partidă, România primește vizita Belgiei, pe 14 decembrie. Cu o victorie cu 3-0, România depășește Belgia în clasament și se califică la competiția care va fi găzduită de orașul francez Nantes.