SCM Râmnicu Vâlcea a fost eliminată înainte de grupele Cupei EHF la handbal feminin

SCM Râmnicu Vâlcea a fost eliminată în ultimul tur înaintea fazei grupelor din Cupa EHF la handbal feminin. Echipa vâlceană a pierdut și meciul retur împotriva formației daneze Herning-Ikast, după ce suferise o înfrângere și în prima manșă.

După 22-16 în tur pentru daneze, SCM Râmnicu Vâlcea a încercat să recupereze deficitul de șase goluri, atacând încă din start. A fost 2-0 după trei minute, apoi 6-3 în minutul 11, 10-6 în minutul 20 și 13-8 în minutul 23. La pauză, scorul era 14-10 pentru echipa vâlceană. Danezele au egalat la 17-17 la jumătatea reprizei secunde, apoi au condus cu 20-19 în minutul 55. La final, a fost 21-19 pentru Herning-Ikast.

Marta Lopez Herrero a fost cea mai bună marcatoare de la SCM, cu cinci goluri. De cealaltă parte, Louise Burgaard a înscris șase goluri.

Tot în turul al treilea mai joacă SCM Craiova, cu Borussia Dortmund, respectiv Măgura Cisnădie, cu Zvezda Zvenigorod.