SCM Craiova, deținătoarea trofeului, a ajuns în grupele Cupei EHF după o dublă victorie cu Borussia Dortmund

SCM Craiova a câștigat și meciul retur în fața echipei germane Borussia Dortmund, din turul trei al Cupei EHF la handbal feminin. După victoria la două goluri din prima manșă, echipa craioveană, deținătoarea trofeului, a câștigat returul cu 19-18 și s-a calificat în faza grupelor.

SCM Craiova a condus încă din start în meciul retur, având 3-1 după opt minute și fiind aproape în permanență în avantaj. La pauză, era 10-9 pentru echipa doljeană. Însă Borussia a început mai bine repriza secundă și a trecut la conducere, scor 15-12 în minutul 41. SCM a egalat la 15-15, apoi a avut un final mai bun de meci și s-a impus la un gol diferență.

Jelena Trifunovici a fost cea mai bună marcatoare de la SCM Craiova, cu patru goluri.

Tragerea la sorți a grupelor va avea loc pe 22 noiembrie. Cele 16 echipe calificate în această fază vor fi repartizate în patru grupe, primele două clasate mergând în sferturile de finală.