Rugby

România a pierdut cu 31-5 partida test contra Statelor Unite, jucată la București

Echipa națională de rugby a României a fost învinsă de selecționata Statelor Unite ale Americii, într-un meci test jucat pe stadionul Ghencea din București.

A fost un meci dominat clar de americani care au condus după eseul lui De Haas din minutul 9. România a egalat la 5-5 în urma eseului lui Ionel Melinte, patru minute mai târziu. Însă în minutul 23 a venit un nou eseu al oaspeților, reușit de Campbell, iar Magie a adus punctele suplimentare, scorul devenind 12-5, scor consemnat la pauză.

În partea secundă, SUA a mai reușit trei eseuri, prin Matyas (minutul 45), Campbell (minutul 56) și Moore (minutul 76), două dintre ele transformate, în vreme ce „Stejarii” nu au mai punctat. Astfel, scorul final a fost 31-5 pentru americani.

România câștigase precedenta întâlnire directă, tot un meci-test, în 2016, scor 23-10.

Echipa țării noastre va mai disputa în această lună un meci test, pe 24 noiembrie, cu Uruguay. Meciul va avea loc tot pe stadionul Ghencea.