Echipele de tineret ale României și Belgiei au remizat într-un meci amical jucat la Cluj-Napoca

Echipa națională de tineret a României a revenit pe final și a încheiat la egalitate cu reprezentativa similară a Belgiei, scor 3-3, într-un meci amical jucat pe stadionul Dr.Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca.

Belgia a condus după golul marcat de fundașul dreapta Dion Cools, dar în prelungirile primei reprize, echipa țării noastre a primit un penalti după un duel în careu între Mbenza și Dragomir, iar Denis Drăguș a transformat lovitura de pedeapsă. Într-un interval de trei minute, în repriza secundă, Belgia a marcat de două ori, prin Aaron Leya Iseka și Isaac Mbenza. Însă Darius Olaru a redus din diferență în ultimul minut de joc, cu un șut la vinclu de la 18 metri, iar Andrei Ciobanu a restabilit egalitatea în prelungiri.

Ambele selecționate sunt calificate la Campionatul European U21 din 2019, care va avea loc în Italia și San Marino.

România U21 – Belgia U21 3-3 (1-1)
Stadion: Dr.Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Spectatori: 5.000
Goluri: Drăguș 45+2-penalti, Olaru 90, Ciobanu 90+2 / Cools 35, Iseka 55, Mbenza 58
România: I.Radu (Căbuz 57) – Boboc, Rus, Ghiță (Ciobotariu 69), Ștefan (A.Radu 56) – Moruțan (Dobre 69), Nedelcu (Grigore 69), Dragomir – Man (Ciobanu 56), Petre (Coman 56), Drăguș (Moldoveanu 69). Selecționer: Mirel Rădoi.
Belgia: Teunckens – Cools (Boosaerts 46), Vanheusden (Bushiri 46), Faes (Wouters 46), De Norre (Saelemaekers 46) – Heynen (Mangala 46), Vanlerberghe (De Sart 46), Bastien (Omeonga 46) – Lukebakio (J.Schryvers 46), S.Schrijvers (Iseka 46), Mbenza (Amuzu 61). Selecționer: Iohan Walem.
Cartonașe galbene: Mbenza 45, Bossaerts 61.
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești/Argeș).