Gaz Metan-Voluntari 2-0. Medieșenii își consolidează locul pentru playoff

Gaz Metan Mediaș a învins acasă pe FC Voluntari cu 2-0, în epilogul etapei a 15-a din Liga I. Pentru medieșeni, este prima victorie după trei etape în care adunaseră doar două puncte. De cealaltă parte, FC Voluntari a suferit al treilea eșec consecutiv. Pe banca echipei ilfovene a stat la acest meci tot Dinu Todoran, în vreme ce italianul Cristiano Bergodi, anunțat noul antrenor principal, va prelua echipa după această partidă.

Gaz Metan a condus încă din minutul 10, când Carlos Fortes a executat o lovitură liberă, mingea a lovit transversala, dar a sărit la Boubacar Fofana și fundașul din Guinea a trimis în plasă, marcând a doua oară în acest sezon. În minutul 39, Vlad l-a faultat în careu pe Crețu, iar Marius Constantin a transformat penaltiul acordat, reușind al doilea său gol stagional. FC Voluntari a fost aproape de gol în minutul 90, când Malfleury a scăpat singur cu Pleșca, dar portarul gazdelor a parat șutul jucătorului din Martinica.

În clasament, Gaz Metan este pe locul 5, cu 25 de puncte, la cinci puncte deasupra liniei care asigură calificarea în playoff. FC Voluntari rămâne ultima, cu opt puncte.

În etapa viitoare, Gaz Metan înfruntă în deplasare pe Dinamo, iar FC Voluntari primește vizita Viitorului.

Gaz Metan Mediaș – FC Voluntari 2-0 (2-0)
Stadion: Municipal (Mediaș)
Goluri: Fofana 10, Constantin 40-penalti
Gaz Metan Mediaș: Pleșca – Crețu, Cristea, Constantin, Bușu (Romeo 90+2) – Fofana, Luis Aurelio – Olaru (Trif 81), Ivanov, Ely Fernandes (Chamed 84) – Fortes. Antrenor: Mihai Teja.
FC Voluntari: Vâtcă – Vlad, Balaur, Armaș, Hodorogea – Gheorghe, Răuță, Căpățână, Ciucur (Deac 61) – Gadze (Kabasele 77), Tudorie (Malfleury 32). Antrenor: Dinu Todoran.
Cartonașe galbene: Cristea 1, Olaru 75 / Răuță 37, Căpățână 54.
Arbitru: Horaţiu Feşnic (Cluj-Napoca).