Handbal

SCM Craiova este aproape de grupele Cupei EHF după ce a învins în deplasare pe Borussia Dortmund

SCM Craiova a câștigat prima manșă a duelului cu Borussia Dortmund, din turul trei preliminar al Cupei EHF la handbal feminin, ultima rundă înaintea fazei grupelor. La Hamm, în Germania, echipa doljeană, deținătoarea trofeului, s-a impus cu 19-17.

A fost o primă repriză dominată de gazde care au avut mai mereu trei goluri avans, dar SCM Craiova a revenit pe finalul părții, iar la pauză scorul era egal, 9-9. Imediat după reluare, echipa craioveană a trecut pentru prima dată la conducere, scor 10-9, apoi s-a desprins la 14-12. În minutul 56, scorul era 18-15, iar la final diferența a fost de două goluri pentru oltence.

Ana Maria Ticu a înscris șase goluri pentru SCM, iar Florina Zamfir a marcat de patru ori.

Meciul retur este programat pe 18 noiembrie, la Craiova.

Tot în turul trei joacă și alte două echipe din România, Măgura Cisnădie și SCM Râmnicu Vâlcea, dar ambele au pierdut, în deplasare, meciurile din prima manșă.