Dinamo-FCSB 1-1. Dinamo nu profită de eliminarea lui Gnohéré și de jocul slab al roș-albaștrilor

Dinamo București și FCSB au încheiat remiză, scor 1-1, duelul din etapa a 15-a a Ligii I. Dinamo a condus cu 1-0, apoi Gnohéré a ratat un penalti, ulterior francezul a fost eliminat, dar alb-roșii nu au reușit să profite de avantajul numeric pe teren. FCSB a preferat să se apere în permanență și a scăpat neînvinsă de pe Arena Națională, unde s-a jucat meciul pe un teren impracticabil.

Prima ocazie notabilă de gol a meciului a aparținut lui Dinamo, în minutul 26, Popa trimițând cu capul puțin pe lângă poarta lui Bălgrădean. În minutul 32, același Popa a șutat din afara careului, dar Bălgrădean a respins. Cei doi jucători s-au duelat direct în minutul 38, când Bălgrădean l-a faultat pe Popa în careu, iar Diogo Salomao a transformat penaltiul acordat, portughezul înscriind al cincilea gol stagional. În finalul primei reprize, Dinamo l-a pierdut pe căpitanul Dan Nistor, accidentat.

În primul minut din partea secundă, Cooper l-a faultat în careu pe Florin Tănase, iar FCSB a primit penalti. Șutul lui Gnohéré a fost parat de Penedo, dar Tănase a urmărit mingea și a trimis în plasă, restabilind egalitatea. Este al patrulea gol din acest sezon pentru atacantul în vârstă de 23 de ani. În minutul 52, Gnohéré a primit direct cartonașul roșu pentru o intrare dură, din spate, asupra lui Cooper. Dinamo a dominat teritorial meciul, dar nu a reușit să-i pună probleme lui Bălgrădean care a prins majoritatea centrărilor aruncate spre careul său. Pe final, la Dinamo a debutat și nigerianul Simon Zenke, jucător sosit în această săptămână.

În clasament, FCSB este pe locul 2, cu 28 de puncte, la două puncte de liderul CFR Cluj. Dinamo ocupă locul 9, cu 17 puncte, la trei puncte de poziția a șasea, ultima care asigură calificarea în playoff.

În etapa viitoare, Dinamo joacă tot acasă, cu Gaz Metan, iar FCSB înfruntă în deplasare pe Poli Iași.

Dinamo București – FCSB 1-1 (1-0)
Stadion: Arena Națională (București)
Spectatori: 21.763
Goluri: Salomao 40-pen / Tănase 48
Dinamo: Penedo – Sorescu, Popescu, Katsikas, Popovici – Gomelt (Axente 75) – Hanca, Cooper, Nistor (Neicuţescu 40), Salomao – Popa (Zenke 82). Antrenor: Mircea Rednic.
FCSB: Bălgrădean – R.Benzar, Planici, Filip, Stan – Nedelcu, Teixeira – Man (Jakolis 83), Moruţan (Coman 46), Tănase (Rusescu 90+1) – Gnohéré. Antrenor: Nicolae Dică.
Cartonașe galbene: Neicuțescu 45+2, Gomelt 71 / Bălgrădean 39, R.Benzar 62, Nedelcu 70, Planici 87.
Cartonaș roșu: Gnohéré 52.