//

Viitorul-Concordia 0-0. Ilfovenii înregistrează al treilea egal alb consecutiv

Viitorul Constanța și Concordia Chiajna au încheiat la egalitate, 0-0, într-un meci din etapa a 15-a a Ligii I. Pentru Concordia, este al treilea 0-0 la rând în campionat. De cealaltă parte, Viitorul rămâne fără victorie pe teren propriu de la finalul lunii septembrie. Constănțenii câștigaseră ultimele două meciuri jucate în campionat, ambele în deplasare.

În minutul 3, Batin a primit o minge în marginea careului, dar Cojocaru a ieșit din poartă și l-a blocat pe adversar. În minutul 18, Ianis Hagi a executat o lovitură liberă, însă Greab a respins. Batin a avut o nouă șansă de gol, când a scăpat spre poarta adversă, în minutul 41, Cojocaru a ieșit în afara careului, a fost depășit, dar Batin a ajuns într-un unghi dificil și nu a găsit cadrul porții. Iar în minutul 44, Greab a avut o nouă intervenție, la șutul lui Mățan. Greab a intervenit și la șutul lui Ianis Hagi din lovitură liberă, în minutul 60, pentru ca în minutul 82, portarul Concordiei să pareze și șutul lui Vînă de la 20 de metri.

În clasament, Viitorul este pe locul 4, cu 26 de puncte. Concordia ocupă locul 8, cu 17 puncte.

În etapa viitoare, Viitorul înfruntă în deplasare pe FC Voluntari, iar Concordia primește vizita lui CFR Cluj.

Viitorul Constanța – Concordia Chiajna 0-0
Stadion: Central (Ovidiu)
Viitorul: Cojocaru – Boboc, Țîru (Ghiță 29), Mladen, De Nooijer – Artean (Achim 65), Băluță, Vînă – Hagi, Drăguș, Mățan (Voduț 57). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Concordia: Greab – Bărboianu, Albu, Leca, Fota – Gorobsov, Prepeliță (Ropotan 51) – Măzărache (Ivanovici 46), Cristescu, Panait – Batin (Deaconu 83). Antrenor: Dorinel Munteanu.
Cartonașe galbene: Ghiță 72 / Prepeliță 7, Fota 40, Măzărache 45, Leca 58.
Arbitru: Ionuț Coza (Cernica / Ilfov)