Handbal

Măgura Cisnădie a fost învinsă în deplasare de Zvezda, în turul rundei a treia din Cupa EHF

Măgura Cisnădie a pierdut primul duel cu Zvezda Zvenigorod din Rusia, din turul trei al Cupei EHF la handbal feminin, scor 29-24.

Echipa din județul Sibiu a condus jocul în primele opt minute, având și două goluri avans (3-1, 6-4), însă Zvezda a înscris de trei ori la rând și a trecut la conducere, scor 7-6. Apoi, rusoaicele s-au desprins la 12-9, însă Măgura a revenit pe finalul primei reprize, iar la pauză scorul era 14-13 pentru gazde. Zvezda a avut un start lansat în repriza a doua, desprinzându-se în zece minute la 21-16. În minutul 53 a fost consemnată cea mai mare diferență din meci, șapte goluri (27-20).

Jasna Boljevici a fost cea mai bună jucătoare de la Măgura, cu 10 goluri marcate.

Returul are loc la Cisnădie, pe 18 noiembrie, de la ora 18.

În Cupa EHF sunt prezente în turul trei alte două reprezentante ale României. SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut de asemenea prima manșă, scor 22-16, în fața echipei daneze Herning-Ikast, iar SCM Craiova, deținătoarea trofeului, va înfrunta pe Borussia Dortmund.