//

CFR Cluj-Dunărea 0-0. Campioana rămâne lider, dar întrerupe seria de victorii

CFR Cluj și Dunărea Călărași au încheiat la egalitate, 0-0, într-un meci din etapa a 15-a a Ligii I. CFR venea după patru victorii consecutive, dar înregistrează a patra remiză albă din acest sezon. De cealaltă parte, Dunărea are șapte meciuri la rând fără victorie. În tur, partida directă se încheiase tot 0-0.

Păun-Alexandru a fost aproape de gol în minutul 20, când a trimis pe lângă poartă, după o combinație între Deac și Culio. Trei minute mai târziu, șutul lui Deac a fost parat de Straton. În finalul primei reprize, Țucudean a șutat, însă Bourceanu a respins din fața porții. Dunărea a trecut pe lângă deschiderea scorului imediat după pauză când Ndiaye a rămas singur cu Arlauskis, dar a pierdut un tempo și a fost blocat de Manea. Omrani a ratat singur cu Straton în minutul 61, iar portarul oaspeților a prins apoi șuturile lui Mailat, din minutul 68, și Culio, din minutul 81. Țucudean a ratat o ocazie uriașă în prelungiri când a reluat peste poartă din câțiva metri, fiind singur la un corner executat de Deac. Apoi, Alexandru Munteanu a fost eliminat de la Dunărea, pentru un conflict cu un coleg, portarul Straton, care a văzut de asemenea un cartonaș, dar galben.

În clasament, CFR rămâne pe primul loc, cu 30 de puncte, iar Dunărea ocupă locul 8, cu 17 puncte.

În etapa viitoare, CFR înfruntă în deplasare pe Concordia, iar Dunărea joacă acasă cu Hermannstadt.

CFR Cluj – Dunărea Călărași 0-0
Stadion: Dr.Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureșan, Camora – Djokovici, Culio – Omrani (Vera 72), Deac, Păun (Mailat 63) – Țucudean. Antrenor: Toni Conceicao.
Dunărea Călărași: Straton – Gligorov, Dobrosavlevici, Walace, Mendy – Cucu (Pușcaș 64), Bourceanu – Cârnaț, Clémence (Honciu 72), Keyta (Munteanu 81) – Ndiaye. Antrenor: Dan Alexa.
Cartonașe galbene: Culio 90+6 / Gligorov 55, Cucu 64, Straton 90+4.
Cartonaș roșu: Munteanu 90+4.
Arbitru: Marcel Bîrsan (București).