//

Astra-Poli Iași 1-2. Ieșenii întorc scorul cu un jucător mai puțin pe teren

Politehnica Iași a învins în deplasare pe Astra Giurgiu cu 2-1, într-un meci din etapa a 15-a a Ligii I. Giurgiuvenii au deschis scorul, apoi Poli a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Andrei Sin, dar ieșenii au înscris de două ori după pauză și au pus capăt unei serii de cinci înfrângeri la rând. De cealaltă parte, Astra a pierdut ultimele trei meciuri disputate în campionat.

Sin a fost eliminat în minutul 41, după două cartonașe galbene. Fundașul Valentin Gheorghe a înscris pentru Astra, în finalul primei reprize, din pasa lui Bègue. Este primul gol în Liga I marcat de jucătorul în vârstă de 21 de ani. Imediat după pauză, Platini a restabilit egalitatea, din pasa lui Panțîru, mijlocașul capverdian marcând pentru prima dată în actuala stagiune. Precedentul său gol în campionat fusese înscris în luna februarie. În minutul 58, Poli Iași a primit un penalti după un henț în careu, iar Andrei Cristea a transformat, reușind al patrulea gol stagional.

În clasament, Astra se află pe locul 6, cu 20 de puncte, iar Poli Iași a urcat pe locul 8, cu 17 puncte.

În etapa viitoare, Astra înfruntă în deplasare pe Sepsi, iar Poli Iași întâlnește acasă pe FCSB.

Astra Giurgiu – Politehnica Iași 1-2 (1-0)
Stadion: Marin Anastasovici (Giurgiu)
Goluri: Gheorghe 45 / Platini 51, Cristea 59-pen
Astra Giurgiu: Lazar – Belu-Iordache (Bahamboula 77), Cestor, Bejan, Radunovici – Bègue, Roșu (Zoua 53), Mrzljak (Moise 84), Biceanu, Gheorghe – Alibec. Antrenor: Gheorghe Mulțescu.
Politehnica Iași: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Sanoh, Platini, Qaka, Flores (Zaharia 75), Petre (Panțîru 46) – Cristea (Enoh 63). Antrenor: Flavius Stoican.
Cartonașe galbene: Roșu 33, Bègue 49, Gheorghe 50, Bejan 88 / Sin 33, 41, Panțîru 78, Qaka 83.
Cartonaș roșu: Sin 41.
Arbitru: George Rădulescu (București).