U.Craiova-Sepsi 1-1. Craiovenii au încheiat meciul cu doi jucători eliminați

Universitatea Craiova și Sepsi Sfântu Gheorghe au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a 15-a a Ligii I. Craiovenii au oprit astfel o serie de trei victorii consecutive, dar au în total șapte meciuri la rând fără înfrângere. De cealaltă parte, Sepsi venea după două înfrângeri la rând și are o singură victorie în ultimele șapte etape.

U.Craiova a primit un penalti în minutul 28, după ce Mateiu a fost faultat în careu, dar Fejer a parat șutul lui Fedele. Este al patrulea penalti ratat în acest sezon de echipa craioveană (două ratate de Mitriță, unul de Koljici). Oaspeții au deschis scorul prin bielorusul Aleksandr Karnițki, aflat la prima reușită a carierei în Liga I. Jovanovici a oferit pasa decisivă. În minutul 57, Alexandru Mitriță a fost eliminat, primind al doilea cartonaș galben din meci. Chiar și cu un jucător mai puțin pe teren, U.Craiova a egalat, prin Andrei Burlacu, pe contraatac, din pasa lui Bărbuț. Atacantul în vârstă de 21 de ani a marcat prima dată în acest sezon al Ligii I, unde nu mai înscrisese din octombrie 2017. În prelungirile meciului a fost eliminat și Ivan Martic, tot pentru cumul de cartonașe.

În clasament, U.Craiova se află pe locul 3, cu 26 de puncte, iar Sepsi ocupă locul 7, cu 20 de puncte.

În etapa următoare, U.Craiova înfruntă în deplasare pe FC Botoșani, iar Sepsi primește vizita Astrei.

Universitatea Craiova – Sepsi Sfântu Gheorghe 1-1 (0-1)
Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Goluri: Burlacu 83 / Karnițki 36
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Donkor, Kelici, Briceag (Burlacu 75) – Mateiu, Fedele (Meza Colli 46) – Bărbuț, Cicâldău, Mitriță – Nuno Rocha (Baicu 46). Antrenor: Devis Mangia.
Sepsi Sfântu Gheorghe: Fejer – Gabriel Moura, Rus, Jovanovici, Sato – Velev, Karnițki – Drăghici (Simonovski 87), Vașvari (Nouvier 65), Ștefan (Hamed 77) – Tandia. Antrenor: Eugen Neagoe.
Cartonașe galbene: Bărbuț 34, Martic 46, 90+4, Mitriță 52, 57, Donkor 87 / Moura 29, Sato 86, Jovanovici 90+1.
Cartonașe roșii: Mitriță 57, Martic 90+4.
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti).