Handbal

Dinamo a învins acasă pe Ademar Leon, în Liga Campionilor, și a devenit liderul grupei

Dinamo București a câștigat cu 35-30 partida de acasă contra echipei spaniole Ademar Leon, din Grupa D a Ligii Campionilor la handbal.

Campioana României a condus aproape în permanență, având patru goluri în plus la jumătatea primei reprize, scor 10-6. În minutul 18, diferența creștea la cinci goluri, scor 13-8. La pauză, Dinamo conducea cu 18-15. În partea secundă, diferența maximă a fost de șase goluri (21-15 în minutul 35).

Tunisianul Amine Bannour, autor a 11 goluri, a fost cel mai bun jucător de la Dinamo. De la spanioli, Mario Lopez Alvarez a înscris de asemenea 11 goluri.

În clasamentul grupei, Dinamo este pe primul loc, cu 10 puncte din șapte meciuri. Ademar Leon a coborât pe locul doi, cu nouă puncte din șapte partide. Urmează Wisla Plock și Elverum, ambele cu câte opt puncte, dar din șase partide. Primele două clasate promovează în faza următoare a competiției.

În următoarea etapă, pe 18 noiembrie, Dinamo înfruntă în deplasare pe Elverum.