Marc Marquez s-a impus în Malaezia la clasa MotoGP, profitând de căzătura lui Rossi

Spaniolul Marc Marquez a câștigat Grand Prixul Malaeziei la motociclism viteză, clasa MotoGP, înregistrând a noua victorie în acest sezon, unul în care avea deja asigurat titlul de campion mondial.

Italianul Valentino Rossi s-a instalat la conducere imediat după start și a fost la șefie până cu patru tururi înainte de final când a căzut. Marquez a plecat de pe a șaptea poziție a grilei, fiind retrogradat de către comisari după ce l-a jenat în calificări pe Andrea Iannone (spaniolul obținuse inițial pole-position-ul), dar a urcat rapid până pe locul trei, iar în turul al treilea l-a depășit și pe Johann Zarco, cel care a plecat din pole, spaniolul ajungând pe poziția secundă. Apoi Marquez a profitat de căzătura lui Rossi și a trecut primul linia de sosire.

Spaniolul Alex Rins a ocupat locul doi, după ce l-a depășit pe Zarco în ultimul tur. Francezul a completat podiumul.

În clasamentul sezonului, Marquez are 321 de puncte, iar al doilea clasat, Andrea Dovizioso, locul 6 în Malaezia, a adunat 220 de puncte. Rossi este al treilea, cu 195 de puncte.

Ultima etapă din acest sezon are loc la Valencia, pe 18 noiembrie.