Dunărea-Viitorul 0-1. Constănțenii câștigă cu un gol marcat în minutul 88

Viitorul Constanța a învins în deplasare pe Dunărea Călărași cu 1-0, într-un meci din etapa a 14-a a Ligii I, prima din returul sezonului regulat. A fost prima partidă jucată în nocurnă la Călărași în Liga I, instalația de iluminare fiind inaugurată în urmă cu câteva zile, în meciul din Cupa României câștigat de Dunărea contra lui FCSB. Viitorul a câștigat ultimele trei meciuri jucate în deplasare. De cealaltă parte, Dunărea are doar două victorii în șapte meciuri pe teren propriu și niciuna în ultimele trei partide.

Dunărea putea deschide scorul în minutul 30, dar șutul lui Honciu din careu a fost respins fantastic de Cojocaru în corner. La șase minute după pauză, Ianis Hagi a tras puțin pe lângă poartă dintr-o lovitură liberă. Tot Hagi a executat o lovitură liberă în minutul 83, Straton respingând în corner de sub bară. În minutul 88, Voduț i-a trimis lui Hagi, acesta l-a lansat pe Denis Drăguș în careu și atacantul în vârstă de 19 ani a marcat pentru a treia oară în acest sezon.

În clasament, Viitorul a urcat pe locul trei, cu 25 de puncte, la egalitate cu U.Craiova, echipa de pe poziția secundă. Dunărea ocupă locul 8, cu 16 puncte.

În etapa viitoare, Dunărea înfruntă în deplasare pe CFR Cluj, iar Viitorul primește vizita Concordiei Chiajna.

Dunărea Călărași – Viitorul Constanța 0-1 (0-0)
Stadion: Ion Comșa (Călărași)
Gol: Drăguș 88
Dunărea Călărași: Straton – Gligorov, Dobrosavlevici, Șeroni (Ispas 43), Mendy – Pană (Bourceanu 22), Walace, Cucu – Munteanu (Ndiaye 73), Honciu, Cârnaț. Antrenor: Dan Alexa.
Viitorul: Cojocaru – Boboc (Achim 89), Țîru, Mladen, De Nooijer – Artean, Băluță, Vînă – Hagi (Luchin 89), Drăguș, Houri (Voduț 58). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Cartonașe galbene: Șeroni 41, Ispas 81, Dobrosavlevici 90+2 / Drăguș 45, Voduț 66, Băluță 84, Mladen 90+3.
Arbitru: Iulian Călin (Pitești).