Kohei Uchimura a ajuns la 21 de medalii la Campionatele Mondiale, Simone Biles a totalizat 14

Japonezul Kohei Uchimura a câștigat medalia de argint la proba de bară fixă, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Doha. Uchimura, de șase ori campion al lumii la individual-compus, între 2009 și 2015, a obținut a doua medalie de la Doha, după un bronz alături de echipa țării sale, și a ajuns la un total de 21 de medalii la Campionatele Mondiale, zece de aur, șase de argint și cinci de bronz.

Olandezul Epke Zonderland a câștigat aurul, cu nota 15,100, Uchimura a fost notat cu 14,800, iar bronzul i-a revenit americanului Samuel Mikulak cu nota 14,533.

Tot în ultima zi a finalelor pe aparate de la Doha, nord-coreeanul Ri Se Gwang a câștigat aurul la sărituri, totalizând 14,933 puncte. Rusul Artur Dalaloian a fost notat cu 14,883, încheind pe doi, iar Kenzo Shirai din Japonia a fost al treilea, cu 14,675.

În fine, la paralele, s-a impus chinezul Zou Jingyuan, notat cu 16,433. Argint pentru Oleg Verniaev din Ucraina (15,591), iar pe trei a încheiat rusul Artur Dalaloian (15,366). Pentru Dalaloian, a fost a cincea medalie la Doha, adunând două medalii de aur, două de argint și una de bronz.

La fete, au avut loc două finale. La bârnă, pe primul loc s-a clasat Liu Tingting din China, cu nota 14,533. Ana Padurariu, sportivă care este născută în Canada, din părinți români, și reprezintă țara nord-americană, a ocupat locul doi, cu nota 14,100, iar Simone Biles a fost a treia, cu 13,600.

Iar la sol, Simone Biles a câștigat aurul, cu nota 14,933. O altă americancă, Morgan Hurd, a ocupat locul doi (13,933), iar Mai Murakami din Japonia a fost a treia, cu 13,866.

Simone Biles a câștigat medalii în toate cele șase finale disputate la Doha, adunând patru medalii de aur, una de argint și una de bronz.