Simone Biles a câștigat două medalii, un aur și un argint, în prima zi a finalelor pe aparate, la Mondialele de gimnastică

Americanca Simone Biles și-a mai adăugat în palmares două medalii la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică. Sportiva în vârstă de 21 de ani a ajuns la un total de 18 medalii câștigate în carieră la competiția mondială, după un aur și un argint în finalele pe aparate de la ediția găzduită de Doha.

În primele zile ale ediției de la Doha, Biles obținuse două medalii de aur, una alături de echipa Statelor Unite, cealaltă la individual-compus. În prima zi a finalelor pe aparate, americanca a câștigat concursul de la sărituri și a încheiat pe locul doi la paralele. Biles este calificată și pentru finalele de la sol și bârnă, programate sâmbătă.

La sărituri, Biles a avut un total de 15,366 și a fost urmată de Shallon Olsen din Canada (14,516) și Alexa Moreno din Mexic (14,508).

La paralele, medalia de aur a fost cucerită de Nina Derwael din Belgia, cu nota 15,200. Biles a fost notată cu 14,700, iar Elisabeth Seitz din Germania a fost a treia, cu nota 14,600.

La masculin, au avut loc trei finale. Rusul Artur Dalaloian, câștigătorul probei de individual-compus, a mai obținut un titlul mondial, la sol, unde a fost notat cu 14,900. Japonezul Kenzo Shitai a cucerit argintul, cu nota 14,866, iar filipinezul Carlos Yulo a completat podiumul, cu nota 14,600.

La cal cu mânere s-a impus chinezul Xiao Ruoteng (nota 15,166). Britanicul Max Whitlock, câștigătorul aurului în această probă la precedentele două ediții ale Campionatelor Mondiale, a primit acum aceeași notă, 15,166, dar a încheiat pe locul doi. Diferențierea s-a făcut la nota pentru execuția tehnică, unde  Xiao a fost notat mai bine (8,566 față de 8,366). Chih Kai Lee din Taipei a fost al treilea, cu nota 14,966.

În fine, la inele a câștigat grecul Eleftherios Petrounias (15,366). Brazilianul Artur Zanetti a luat argintul, cu nota 15,100, iar italianul Marco Lodadio a încheiat pe trei, cu nota 14,900.