Sepsi Sfântu Gheorghe se califică în sferturile Cupei României, Astra ajunge după prelungiri

Sepsi Sfântu Gheorghe a ajuns pentru prima dată în istorie în sferturile de finală ale Cupei României. Echipa antrenată de Eugen Neagoe a învins în optimi pe CS Mioveni, scor 5-0.

Meci dramatic jucat pe Cluj Arena. Universitatea Cluj, echipă din liga secundă, conducea incredibil cu 3-0 după doar opt minute pe Astra Giurgiu. Însă giurgiuvenii au egalat, apoi, U.Cluj a rămas în inferioritate numerică în minutul 88 când Abrudan a fost eliminat pentru două cartonașe galbene. Meciul a ajuns în prelungiri, unde Astra a câștigat în urma unui autogol al lui Laszlo Sepsi.

A mers mai departe și CFR Cluj care a învins în deplasare pe Gaz Metan.

Tot în sferturi au mai ajuns până acum Hermannstadt, U.Craiova și Viitorul.

Rezultatele și programul optimilor de finală ale Cupei României:

Marți
FC Hermannstadt (Liga I) – FC Voluntari (Liga I) 3-0 (Nkololo 38, Petrescu 51-pen, Kuca 90)
Turris-Oltul Turnu Măgurele (Liga III) – Universitatea Craiova (Liga I) 1-4 (Fotescu 33 / Donkor 49, Bancu 51, Burlacu 79, Cicâldău 88)
Politehnica Iași (Liga I) – Viitorul Constanța (Liga I) 2-2 (Sanoh 55, Frăsinescu 75 / Hagi 16-pen, Mățan 38) – 3-5 la lovituri de departajare

Miercuri
CS Mioveni (Liga II) – Sepsi Sf.Gheorghe (Liga I) 0-5 (Prosser 4, Ștefan 13, Simonovski 25, Nouvier 45, Rus 64)
Universitatea Cluj (Liga II) – Astra Giurgiu (Liga I) 3-4 (Abrudan 2, Taub 5, 8 / Llullaku 14-pen, 75, Cordoș 24-autogol, Sepsi 98-autogol)
Gaz Metan Mediaș (Liga I) – CFR Cluj (Liga I) 0-1 (Țucudean 64)