Concordia-Dinamo 0-0. Dinamo încheie turul sezonului regulat pe loc de baraj

Concordia Chiajna și Dinamo București au încheiat la egalitate, 0-0, în ultimul meci al etapei a 13-a din Liga I, etapa finală a turului sezonului regulat. Dinamo are șapte meciuri la rând fără victorie, suferind patru înfrângeri în această perioadă, și a marcat un singur gol în ultimele cinci etape. De cealaltă parte, Concordia are o singură victorie în ultimele șase meciuri disputate pe teren propriu.

În minutul 8, Guessan a șutat, dar Penedo a intervenit excelent. Dinamo putea deschide scorul în minutul 29, când Grozav a centrat pentru Mircea Axente care a trimis pe lângă poartă. Guessan a avut o nouă ocazie, în minutul 60, lovitura sa de cap fiind blocată de Penedo. Portarul panamez a respins din nou spectaculos în minutul 70, la șutul lui Deaconu, și imediat Penedo a parat și șutul lui Gorobsov de la distanță. Simon Măzărache putea la rândul său să dea lovitura, în minutul 90, dar Penedo a fost din nou la post.

Concordia se află pe locul 10 în clasament, cu 15 puncte. Dinamo ocupă locul 12, cu 13 puncte.

În etapa viitoare, Concordia primește vizita echipei Gaz Metan, iar Dinamo înfruntă în deplasare pe FC Voluntari. Până atunci, Dinamo joacă și în Cupa României, urmând să întâlnească tot în deplasare pe Csikszereda.

Concordia Chiajna – Dinamo București 0-0
Stadion: Concordia (Chiajna)
Concordia Chiajna: Greab – Albu (Cristescu 85), Leca, Marc, Fota – Gorobsov, Prepeliță – Grădinaru, Deaconu (Măzărache 87), Nivaldo – Guessan (Batin 73). Antrenor: Dorinel Munteanu.
Dinamo Bucureşti: Penedo – Corbu (Șerban 88), Ciobotariu, Katsikas, Popovici – Sorescu, Cooper (Moldoveanu 82), Nistor, Salomao – Axente (Popa 59), Grozav. Antrenor: Mircea Rednic.
Cartonașe galbene: Fota 38, Leca 63, Cristescu 90+2 / Cooper 84.
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti).