China obține medaliile de aur în proba masculină pe echipe, la Mondialele de gimnastică artistică

Echipa Chinei a câștigat concursul masculin pe echipe, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Doha, în Qatar. Diferența între chinezi și echipa de pe locul doi, Rusia, a fost de doar 49 de miimi de punct. Campioana ediției precedente, Japonia, s-a clasat acum pe locul trei.

Echipa Chinei a fost formată din Xiao Ruoteng (campion mondial en-titre la individual compus), Sun Wei, Zou Jingyuan, Deng Shudi și Lin Chaopan. Chinezii au totalizat 256,634 puncte.

Rusia a avut un total de 256,585 puncte.

Japonia, campioana olimpică en-titre, l-a avut în componență și pe Kohei Uchimura, de șase ori campion mondial la individual compus.

Primele trei clasate au obținut calificarea la Jocurile Olimpice 2020 de la Tokyo.

Echipa României nu s-a calificat pentru finală, încheind doar pe locul 21 în preliminarii.

Marți este programată finala similară feminină, apoi miercuri și joi au loc concursurile la individual-compus, pentru ca vineri și sâmbătă să se desfășoare finalele pe aparate.