Handbal

România a fost învinsă de Franța la zece goluri diferență, în preliminariile EURO 2020

Echipa națională masculină de handbal a României a cedat clar partida contra campioanei mondiale Franța, jucată la Cluj-Napoca, în preliminariile Campionatului European din 2020.

Franța a câștigat cu 31-21 și conduce Grupa 6 din preliminarii. România este pe ultimul loc.

Echipa țării noastre a început perfect partida și a condus cu 4-0, păstrând apoi avansul de patru goluri până la 7-3. Însă Franța s-a apropiat la 7-6, apoi a egalat la 9-9 și a avut trei goluri în plus la pauză, scor 12-9. În repriza secundă, diferența a crescut în mod constant, ajungând și la 11 goluri.

Javier Humet, jucător născut în Spania, dar cu cetățenie română, a fost cel mai bun marcator din tabăra echipei noastre, cu cinci goluri. De la francezi, Raphael Caucheteux și Nedim Remili au marcat fiecare câte șase goluri.

În clasamentul grupei, Franța și Portugalia au câte patru puncte, iar Lituania și România nu au vreun punct. Primele două clasate obțin calificarea la turneul final, iar patru echipe dintre cele opt care încheie pe poziția a treia se vor califica de asemenea.

În etapa viitoare, în aprilie 2019, România va primi vizita Lituaniei, iar Portugalia va juca acasă contra Franței.