Marius Copil pierde finala turneului de la Basel, în fața lui Roger Federer

Elvețianul Roger Federer l-a învins pe românul Marius Copil cu 7-6, 6-4, în finala turneului de la Basel, în Elveția.

Pentru Copil, a fost a doua finală a carierei disputată în circuitul mondial, prima într-un turneu din seria ATP 500. Anterior, Copil pierduse finala de la Sofia, tot în acest an, în luna februarie, contra bosniacului Mirza Basici.

La Basel, Copil a condus cu 3-1 în primul set, dar Federer a egalat la 3-3. S-a ajuns apoi în tiebreak unde Federer a avut 6-3 și s-a impus cu 7-5. Copil a făcut un nou brec în startul setului secund, desprinzându-se la 3-0. Apoi, de la 4-1 în favoarea sa, românul nu a mai câștigat vreun ghem, Federer punând capăt partidei după o oră și 36 de minute.

A fost prima întâlnire dintre cei doi jucători.

Copil venea după șase victorii consecutive în turneul de la Basel, două în tururile de calificare și patru pe tabloul principal. Printre cei învinși, au fost și doi jucători din Top 10 mondial, croatul Marin Cilici (locul 6 ATP) și germanul Alexander Zverev (locul 5 ATP).

Pentru prezența în finală, Copil va primi 300 de puncte ATP și 209.715 euro.

Pentru Federer, este al 99-lea trofeu al carierei.