FCSB-Voluntari 2-1. Gnohéré aduce victoria roș-albaștrilor care urcă în fruntea clasamentului

FCBS a învins acasă cu 2-1 pe FC Voluntari, într-un meci din etapa a 13-a a Ligii I, ultima din turul de campionat. FCSB venea după două înfrângeri consecutive, în vreme ce FC Voluntari avea cinci meciuri la rând fără eșec, patru în campionat și unul în Cupa României.

FCSB a avut un gol anulat corect în finalul primei reprize, Harlem Gnohéré fiind în ofsaid în momentul centrării lui Dennis Man. Însă după pauză, Gnohéré a trimis din nou în plasă, din centrarea lui Tănase, și de această dată golul francezului a fost validat. Cu un sfert de oră înainte de final, Gnohéré face dubla, cu o execuție simplă, din fața porții, după centrarea lui Benzar. Francezul are nouă goluri marcate în acest sezon. Fostul jucător de la FCSB, Alexandru Tudorie, a redus din diferență, cu o lovitură de cap la colțul lung. Tudorie nu mai marcase vreun gol în actualul sezon al Ligii I.

Din cauza accidentărilor, Nicolae Dică a făcut multe improvizații în echipa de start, Mihai Roman fiind folosit fundaș stânga, iar Filip jucând fundaș central. Zlatinski a fost de asemenea titular, bifând doar al treilea meci la FCSB. Mai mult, Planici s-a accidentat pe final de meci și este incert pentru etapele viitoare.

În clasament, FCSB a urcat pe locul 1, cu 24 de puncte, unul în plus față de CFR Cluj care încă nu a jucat în această etapă. FC Voluntari rămâne pe ultimul loc, cu opt puncte.

În etapa viitoare, FCSB primește vizita Astrei Giurgiu, iar FC Voluntari joacă acasă cu Dinamo. Până atunci, ambele formații evoluează în Cupa României, FCSB înfruntând în deplasare pe Dunărea Călărași, iar FC Voluntari tot în deplasare pe Hermannstadt.

FCSB – FC Voluntari 2-1 (0-0)
Stadion: Arena Națională (București)
Goluri: Gnohéré 52, 76 / Tudorie 85
FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planici (Jakolis 82), Filip, Roman – Teixeira, Zlatinski – Man, Tănase, Coman (Moruțan 73) – Gnohéré (Rusescu 84). Antrenor: Nicolae Dică.
FC Voluntari: Vâtcă – Ricardinho, Armaș, Balaur, Bucurică – Belahmeur (Tudorie 80), Laïdouni, Căpățînă – Malfleury (Ciucur 46), Gadze (Kabasele 71), Gheorghe. Antrenor: Dinu Todoran.