Botoșani-Viitorul 1-2. Echipa lui Gică Hagi ajunge pe loc de playoff și urcă pe podium

Viitorul Constanța a învins în deplasare pe FC Botoșani cu 2-1, într-un meci din etapa a 13-a a Ligii I, ultima din turul sezonului regulat. Viitorul revine în urma acestui succes pe loc de playoff și chiar urcă, cel puțin temporar, pe locul trei în clasament. De cealaltă parte, FC Botoșani încheie o serie de trei meciuri consecutive fără înfrângere.

Viitorul a deschis scorul la jumătatea reprizei secunde, prin Mihai Voduț, cu o lovitură de cap, din pasa lui Drăguș. Voduț a înscris pentru a doua oară în acest sezon. Același Voduț a obținut un penalti în minutul 85 când a fost faultat în careu de Burcă, autorul unei intrări prin alunecare. Ianis Hagi a transformat penaltiul, reușind al cincilea gol stagional. În prelungiri, sârbul Nikola Trujici a înscris pentru FC Botoșani, chiar la debutul pentru echipa moldoveană.

În clasament, Viitorul ocupă locul trei, cu 22 de puncte. FC Botoșani se află pe locul 8, cu 15 puncte.

În etapa viitoare, FC Botoșani joacă tot acasă, cu CFR Cluj, iar Viitorul înfruntă în deplasare pe Dunărea Călărași. Până atunci, Viitorul joacă tot în deplasare, cu Poli Iași, în optimile de finală ale Cupei României.

FC Botoșani – Viitorul Constanța 1-2 (0-0)
Stadion: Municipal (Botoșani)
Goluri: Trujici 90+4 / Voduț 67, Hagi 86-penalti
FC Botoșani: Pap – Patache (Trujici 80), Miron, Burcă, Dumitraș – Oaidă (Florescu 42), Rodriguez – Golofca (Ongenda 67), Papa, Fabbrini – Roman. Antrenor: Costel Enache.
Viitorul: Cojocaru – Boboc (Luchin 77), Țîru, Mladen, De Nooijer – Artean, Băluță, Vînă – Hagi, Drăguș (Achim 81), Houri (Voduț 63). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Cartonașe galbene: Rodriguez 73 / Vînă 60.
Arbitru: Marius Avram (București).