Marius Copil ajunge în semifinale la Basel după victoria în fața lui Taylor Fritz

Marius Copil s-a calificat în semifinalele turneului de la Basel, în Elveția. Românul care ocupă locul 93 în clasamentul mondial l-a învins în sferturi pe Taylor Fritz din Statele Unite, locul 57 ATP.

În primul set, s-a mers cap la cap până în tiebreak, unde Copil s-a impus cu 8-6 după ce a salvat trei mingi de set ale adversarului, revenind de la 3-6. În setul secund, Copil a reușit un brec în ghemul al cincilea, conducând apoi cu 4-2 și 5-3. Dar Fritz a revenit și a egalat la 5-5. A urmat un nou brec al românului care și-a adjudecat apoi setul cu 7-5. Meciul a durat o oră și 55 de minute.

A fost prima întâlnire directă dintre cei doi jucători.

În semifinale, Copil îl va înfrunta pe învingătorul dintre germanul Alexander Zverev, cap de serie numărul 2, și spaniolul Roberto Bautista Agut, cap de serie numărul 8.

Copil are cinci victorii consecutive în turneul de la Basel, câștigând două meciuri în calificări și trei pe tabloul principal.