Echipa masculină a României a încheiat pe locul 21 calificările la Mondialele de gimnastică

Echipa masculină a României a ratat aproape complet calificările la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică programate la Doha. În concursul pe echipe, România a ocupat abia locul 21, nereușind astfel calificarea în finală, dar rămânând în cursa pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo, din 2020. Primele 24 de echipe de la Doha păstrează șanse de a ajunge în Japonia.

În ceea ce privește prestațiile individuale, doar Andrei Muntean va merge într-o finală, la individual-compus. Muntean a totalizat 80,224 puncte și a încheiat pe locul 21, în condițiile în care primii 24 vor participa în finală.

În schimb, niciun gimnast român nu a obținut calificarea pentru finalele pe aparate.

Echipa României a fost formată din Marian Drăgulescu, Andrei Muntean, Cristian Băţagă, Roland Szabo și Adelin Kotrong.

Sâmbătă și duminică au loc calificările feminine, iar începând de luni se dispută finalele.