Astra-U.Craiova 0-3. Craiovenii urcă pe locul doi, la un punct de liderul CFR

Universitatea Craiova a învins în deplasare pe Astra Giurgiu cu 3-0, într-un meci din etapa a 13-a a Ligii I, ultima a turului sezonului regulat. Craiovenii au cinci meciuri la rând fără înfrângere și se apropie de prima clasată în ierarhie, CFR Cluj. De cealaltă parte, Astra are trei eșecuri în ultimele patru etape.

Golgheterul Ligii I, Alexandru Mitriță, a deschis scorul după un un-doi cu Mihăilă, ajungând la nouă goluri în acest sezon. Astra putea egala în minutul 57 când Alibec a centrat dintr-o lovitură liberă, dar Llullaku a trimis pe lângă poartă din câțiva metri. În schimb, U.Craiova s-a desprins cinci minute mai târziu. Mitriță a intrat în careu, Lazar a ieșit în întâmpinare, dar Mitriță a trimis în fața porții și Alexandru Cicâldău a introdus mingea în poartă, reușind primul gol pentru echipa craioveană. Iar bosniacul Elvir Koljici a stabilit scorul final, din centrarea lui Bărbuț. Este al șaptelea gol al lui Koljici în acest sezon.

În clasament, U.Craiova a urcat pe locul 2, cu 22 de puncte. Astra se află pe locul 4, cu 20 de puncte.

În etapa viitoare, U.Craiova înfruntă în deplasare pe Poli Iași, iar Astra întâlnește tot în deplasare pe FCSB.

Astra Giurgiu – Universitatea Craiova 0-3 (0-1)
Stadion: Marin Anastastovici (Giurgiu)
Goluri: Mitriță 38, Cicâldău 62, Koljici 72
Astra Giurgiu: Lazar – Erico, Bejan, Cestor – Butean, Biceanu (Roșu 46), Koukou (Gheorghe 46), Radunovici – Bègue (Bahamboula 81), Llullaku, Alibec. Antrenor: Gheorghe Mulțescu.
U.Craiova: Pigliacelli – Martic, Donkor, Kelici (Tiago Ferreira 34), Bancu – Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ (Meza Colli 78), Mihăilă (Fedele 60), Mitriţă – Koljici. Antrenor: Devis Mangia.
Cartonașe galbene: Alibec 1
Arbitru: Alexandru Tudor (București).