U.Craiova-FCSB 2-1. Victorie în memoria lui Ilie Balaci

Universitatea Craiova a învins cu 2-1 pe FCSB, într-un meci din etapa a 12-a a Ligii I. Jucătorii și fanii craioveni l-au omagiat de-a lungul meciului și după partidă pe Ilie Balaci, cel care a încetat din viață în dimineața dinaintea meciului. FCSB a suferit a doua înfrângere consecutivă, după ce anterior avusese nouă meciuri la rând fără eșec.

FCSB a condus după un autogol al lui Renato Kelici care a deviat în proprie poartă o minge respinsă de Pigliacelli la șutul lui Coman. Însă imediat după pauză, Bărbuț a trimis în fața porții, iar bosniacul Elvir Koljici a egalat din alunecare, marcând al șaselea său gol din sezon. Iar Matteo Fedele a adus victoria craiovenilor cu un șut de la distanță. Este al doilea gol al elvețianului în Liga I. În minutul 87, Junior Morais a comis un henț în careu, fiind eliminat, dar Bălgrădean a parat penaltiul executat de Koljici.

În clasament, FCSB a coborât pe locul 2, cu 21 de puncte, fiind la două puncte de liderul CFR Cluj. Universitatea se află pe locul 5, cu 19 puncte.

În etapa următoare, U.Craiova înfruntă în deplasare pe Astra, iar FCSB primește vizita lui FC Voluntari.

U.Craiova – FCSB 2-1 (0-1)
Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Spectatori: 30.000
Goluri: Koljici 50, Fedele 72 / Kelici 8-autogol
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Donkor, Kelici, Bancu – Fedele, Mateiu – Bărbuţ (Meza Colli 65), Mitriţă (Tiago Ferreira 90+5), Mihăilă (Burlacu 85) – Koljici. Antrenor: Devis Mangia.
FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planici, Filip, Junior Morais – Popescu (Teixeira 60), Nedelcu – Man, Tănase (Moruţan 46), Coman (Rusescu 76) – Gnohéré. Antrenor: Nicolae Dică.
Cartonașe galbene: Mateiu 44, Fedele 45+2, Martic 90+4 / Tănase 30, Nedelcu 45+2, Benzar 90+2
Cartonaș roșu: Junior Morais 86