//

Fotbal

România trece de Țara Galilor și este foarte aproape de calificarea la Europeanul de tineret

Echipa națională de tineret a României a câștigat cu 2-0 partida contra Țării Galilor din preliminariile pentru Campionatul European U21 din 2019. În urma acestei victorii, selecționata țării noastre a revenit în fruntea clasamentului Grupei 8, înaintea ultimei etape din preliminarii. Tricolorii mici mai au nevoie de doar un punct în meciul de marți cu Liechtenstein pentru a merge la turneul final. România a ajuns o singură dată la Europeanul U21, în 1998.

Prima ocazie a meciului de la Cluj-Napoca a aparținut echipei României. În minutul 9, Dennis Man a driblat trei adversari și a pasat pentru Florinel Coman care a șutat slab, Owen Evans prinzând fără probleme. În minutul 18, Ivan a pasat pentru Coman care a șutat tot pe direcția lui Owen Evans, portarul galez reușind să respingă. În startul părții secunde, portarul României, Ionuț Radu, a fost aproape de autogol, deviind o minge spre propria poartă, dar Pașcanu a respins de pe linia porții. În minutul 53, Nedelcu a pasat pentru Ivan care a driblat portarul advers, dar a trimis peste poartă. Imediat a venit și primul gol. Coman a executat o lovitură liberă, Rus a deviat cu capul, iar Dennis Man a trimis în plasă. În minutul 56, Hagi i-a pasat lui Ivan al cărui șut a fost respins de Owen Evans cu piciorul. Galezii puteau egala în minutul 63, dar Connor Evans a trimis în bară. A urmat golul secund al tricolorilor, George Pușcaș marcând cu un șut la colțul scurt. Iar în minutul 83, Pușcaș putea face dubla, dar a șutat puțin alături.

În clasamentul grupei, România are 21 de puncte. Portugalia este pe locul doi, cu 19 puncte, iar Bosnia-Herțegovina este a treia, cu 18 puncte. Țara Galilor și Elveția au câte cinci puncte, iar Liechtenstein este ultima, fără vreun punct. Câștigătoarea grupei este calificată direct la turneul final din 2019.

În ultima etapă din grupă, marți, România înfruntă Liechtenstein, la Ploiești.

România – Țara Galilor 2-0 (0-0)
Stadion: Dr.Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Spectatori: 12.588
Goluri: Man 55, Pușcaș 71
România: Radu – Boboc, Rus, Paşcanu, Ştefan – Nedelcu, Cicâldău – Coman (Puşcaş 66), Hagi (Oaidă 90), Man (Moruţan 77) – Ivan. Selecţioner: Mirel Rădoi.
Ţara Galilor: O.Evans – Norrington-Davies, Cooper, Poole, Lewis – James, Broadhead, Baker (Christie-Davies 90+1), Morrell – Harris (C.Evans 62), Cullen (Babos 62). Selecţioner: Rob Page.
Cartonașe galbene: Ștefan 87 / Morrell 41, Baker 58
Arbitru: Boris Marhefka (Slovacia).